Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2013

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ «Μικρασιατικός Ελληνισμός-Πολιτισμός»


ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύνδεσμος Φιλίας Εθνών υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο των εορτασμών των
150 χρόνων από την ίδρυση της Φιλοσοφικής Σχολής και της συμπλήρωσης
των 90 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, σε συνεργασία
 με μικρασιατικούς και άλλους φορείς διοργανώνει Συνέδριο με θέμα
 «Μικρασιατικός Ελληνισμός-Πολιτισμός»
στo Αμφιθέατρο AULA της Φιλοσοφικής Σχολής (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου)
στις 29-30 Μαρτίου 2013.


ΣΥΝΕΔΡΙΟ:
«ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ


Ο Σύνδεσμος Φιλίας Εθνών (Σ.Φ.Ε.) διοργανώνει Συνέδριο στις 29 και 30 Μαρτίου 2013, στο αμφιθέατρο AULA της Φιλοσοφικής Σχολής (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου) με θέμα «Μικρασιατικός Ελληνισμός – Πολιτισμός», σε συνεργασία με Μικρασιατικούς και άλλους φορείς, υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α) στο πλαίσιο των εορτασμών των 150 χρόνων από την ίδρυση της Φιλοσοφικής Σχολής και της συμπλήρωσης των 90 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή,
Εκ μέρους των Οργανωτών θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Θεοδ. Πελεγρίνη και την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής κα. Αμ. Μόζερ για την άμεση ανταπόκρισή τους. Ευχαριστούμε επίσης τους Ομιλητές, τους Συνέδρους, τις Ομοσπονδίες, τους Συλλόγους, τα Χορευτικά Συγκροτήματα και όλους όσους βοήθησαν για την πραγματοποίηση αυτού του Συνεδρίου.



Οργανωτική Επιτροπή Συνεδρίου
1
Ευαγγελία Βλυσίδου- Λεονταρίδου: Πρόεδρος Σ.Φ.Ε., Αντιπρόεδρος Ένωσης Μικρασιατών
2
Καλλιόπη Θεοφιλίδου-Δημητράκη, Πρόεδρος Ένωσης Μικρασιατών με έδρα τα Μελίσσια
3
Άγγελος Μελεμενής,  Πρόεδρος Συλλόγου Σμυρναίων Ν. Ιωνίας
4
Χρήστος Κάζος, Πρόεδρος Συνδέσμου Μικρασιατών-Γκιουλμπαξιωτών «Νέα Ροδώνη»
5
Μαρία- Ελευθερία Γιατράκου, Δ/ντρια Ομηρικής Ακαδημίας
6
Νικόλαος Παπαδόπουλος, Πρόεδρος Αθλητικής Ακαδημίας «Άθλος»
7
Μαρία Αραμπάνου, Πρόεδρος Πνευματικής Πολιτιστικής & Κοινωνικής Κίνησης Βορείων Προαστίων


Επιστημονική Επιτροπή Συνεδρίου
1
Μιχάλης Βαρλάς, Ερευνητής, Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού
2
Μαρία-Ελευθερία Γιατράκου, Δρ. Φιλολογίας Παν. Αθηνών, Δ/ντρια Ομηρικής Ακαδημίας
3
Σμαραγδή Καράγιωργα, Θεολόγος, Δημοσιογράφος
4
Ιωάννα Κονδύλη, Επίκουρη καθηγήτρια Νομικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.
5
Ελένη Λεονταρίδη, Επίκουρη Καθηγήτρια Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Παν/μίου Θεσ/κης
6
Ζωή Μάργαρη, Ερευνήτρια Κέντρου Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών
7
Αντώνιος Παυλίδης, Δρ. Ιστορίας Παντείου Παν/μίου, Πρόεδρος Ένωσης Ποντίων Εκπαιδευτικών


Παρασκευή 29 Μαρτίου 2013

09:00-10:30:
Εγγραφές συνέδρων   
10:30-10:45:
-         Έναρξη Συνεδρίου από την Καθηγήτρια Γλωσσολογίας και Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α, κα. Αμ. Μόζερ.
-         Χαιρετισμός της Πρόεδρου του Σ.Φ.Ε. κας  Ευαγγ. Βλυσίδου-Λεονταρίδου.
10:45-11:30:
Βραβεύσεις.

1η Συνεδρία:   Ελληνισμός Μ. Ασίας: ξεριζωμός, εγκατάσταση και ένταξη προσφύγων στον Ελλαδικό χώρο
Συντονιστής:     Μικρογιαννάκης Εμμανουήλ (τ. Κοσμήτωρ Φιλοσοφικής Σχολής, ομότ. Καθηγητής Αρχαίας Ιστορίας Ε.Κ.Π.Α.,επίτιμο μέλος Σ.Φ.Ε.)
11:30-11:45
Φερεντίνος Γεώργιος (Ιστορικός, Συγγραφέας)
«Εθνικός διχασμός, η κυριότερη αιτία της Μικρασιατικής καταστροφής»
11:45-12:00
Αρχοντάκης Γεώργιος (Φιλόλογος-Ιστορικός, πρώην Δ/ντής Ιωννιδείου Σχολής Πειραιά)
«Η ένταξη των προσφύγων Μ. Ασίας και Ανατολικής Θράκης (1922) στην Ελλληνική κοινωνία»
12:00-12:15
Πλουμίδης Σπυρίδων (Λέκτορας Νεώτερης και Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας, Ε.Κ.Π.Α.)
«Ο ξεριζωμός του Μικρασιατικού Ελληνισμού»
12:15-12:30
Μπρέκης Σπυρίδων (τ. Αναπλ. Καθηγητής Ιστορίας Νεώτερης Ελλάδας Ε.Κ.Π.Α.)
«Ειδήσεις για τη Μικρασιατική καταστροφή από το αρχείο Ν. Λεβίδη»
12:30-12:45
Ουζούνογλου Νικόλαος (Καθηγητής Ε.Μ.Π., Πρόεδρος Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών, Πρόεδρος Νέου Κύκλου Κωνσταντινουπολιτών)
«Ανταλλαγή πληθυσμών και η λεηλασία της περιουσίας των Ελλήνων της Ανατολής»
12:45-13:00
Βαρλάς Μιχάλης (Ιστορικός, Τμήμα Γενεαλογίας και Προφορικής Ιστορίας, Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού)
«Η λειτουργία της Ε.Α.Π στην Ελληνική οικονομία»
13:00-13:15
Χατζηβασιλείου Εύανθης (Επίκουρος Καθηγητής Ιστορίας Ε.Κ.Π.Α.)
«Το δίλημμα της Μικρασίας»
13:15-13:30
Τσιλκερίδης Κυριάκος (Δικηγόρος, Πρόεδρος Ένωσης Ποντίων Γλυφάδας «Η Ρωμανία», Μέλος Επιτροπής Ποντιακών Μελετών)
«Ένταξη Ποντίων προσφύγων στη μητροπολιτική Ελλάδα»
13:30-14:00
Διάλειμμα

2η Συνεδρία:   Ιωνία – Καππαδοκία – Πόντος - Θράκη: Γράμματα, Τέχνες, Εμπόριο
Συντονιστής:     Παυλίδης Αντώνης (Δρ. Ιστορίας Παντείου Παν/μίου, Εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Πανελληνίου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών)
14:00-14:15
Κέκης Βασίλειος (Ομότ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.)
«Ένα λεκτικό οδοιπορικό στον Πόντο»
14:15-14:30
Παππάς Γεώργιος (Δρ. Φ.Π.Ψ Ε.Κ.Π.Α, Συνταγματάρχης)
«Η εκπαίδευση στη Μικρά Ασία»
14:30-14:45
Σαλκιτζόγλου Παναγιώτης (Ιστορικός, Συγγραφέας, Πρόεδρος Ένωσης Σιλαίων)
«Το εμπόριο και οι Καππαδόκες»
14:45-15:00
Παυλίδης Αντώνης (Δρ. Ιστορίας Παντείου Παν/μίου, Εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Πανελληνίου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών)
«Εκπαίδευση και ιδεολογία του Μικρασιατικού Ελληνισμού».
15:00-15:15
Μπαφατάκη Βίκη (Ιστορικός-Αρχαιολόγος, Αντιπρόεδρος Σ.Φ.Ε.)
«Ιστορικές μνήμες από την Ανατολική Θράκη»
15:15-15:30
Ποταμούση Παρασκευή (Ιστορικός)
                                                                                                  «Το Μελί της Μικράς Ασίας»
15:30-15:45
Λαμπρέτσα Δήμητρα (Εκπαιδευτικός-ζωγράφος)  
«Η γέννα μέσα από τη γενοκτονία. Η δημιουργία μέσα από τη ματιά σύγχρονων καλλιτεχνών από τη συλλογή του Κώστα Φωτιάδη»
15:45-16:00
Διάλειμμα





3η Συνεδρία:   Η συμβολή της θρησκείας και του Κλήρου στη συνοχή του Μικρασιάτικου Ελληνισμού
Συντονίστρια:    Καμηλάκη-Πολυμέρου Αικατερίνη (Δ/ντρια του Κέντρου Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών)
16:00-16:15
Κυφωνίδου Ελευθερία (Ιστορικός)
«Ο Μητροπολίτης Χρύσανθος και η Ανατολική ιδέα, μία άλλη εκδοχή του Ποντιακού Ελληνισμού»
16:15-16:30
Κωνσταντινίδης Βασίλειος (Εκπαιδευτικός, Ιστορικός)
«Εκκλησίες και Μοναστήρια  της Χριστιανικής Θρησκείας στη Μικρά Ασία»
16:30-16:45
Καραχρήστος Ιωάννης (Ερευνητής Κέντρου Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών)
«Το χατζηλίκι στη Μικρά Ασία»
16:45-17:00
Γιαλούρης Αθανάσιος (Ιατρός, Δ/ντής Νοσοκομείου Ελπίς, συγγραφέας)
«Καππαδοκία Πόλις Αγίων»
17:00-17:15
Πρίτζιπας Γεώργιος (Ιστορικός- Συγγραφέας)
«Η συμβολή των μοναστηριών του Πόντου στη διατήρηση της αυτοσυνειδησίας των κρυπτοχριστιανών»





Σάββατο 30 Μαρτίου 2013


10:00-10:15: - Χαιρετισμός Φορέων



4η Συνεδρία:   Λαϊκός πολιτισμός Μ. Ασίας, παράδοση και συλλογική δραστηριότητα Συλλόγων και Φορέων.
Συντονίστρια:    Γουίλ-Μπαδιερετάκη Τζιν (Τέως Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ε.Κ.Π.Α.)
10:15-10:30
Τσιμουρής Γεώργιος (Αναπληρωτής Καθηγητής Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Παντείου Πανεπιστημίου)
«Μικρασιατικός Λαϊκός Πολιτισμός»
10:30-10:45
Μιχαηλίδης Χαράλαμπος (Καθηγητής Μουσικής -Μαέστρος)
«Η μουσική της Μικράς Ασίας σήμερα»
10:45-11:00
Φερεκύδης Ελευθέριος (Ομότ. Καθηγητής Ιατρικής Ε.Κ.Π.Α., Πρόεδρος Ένωσης Κωνσταντινουπολιτών)
«Η φιλεκπαιδευτική λέσχη «ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ» του Νεφ Σεχίρ (Νεάπολης) Καππαδοκίας»
11:00-11:15
Καλπίδου Λένα (Αρχαιολόγος, Έφορος Μουσείου Ποντιακού Ελληνισμού)
«Παρουσίαση του Μουσείου του Ποντιακού Ελληνισμού»
11:15-11:30
Μπαλτάς Ανδρέας (Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Πολιτικός Επιστήμων)
«Ελληνικός Αθλητισμός στη Σμύρνη 1890-1922»
11:30-11:45
Κανδηλάπτη Κλαυδία (Φιλόλογος)  
«Η ποντιακή: Μία πανάρχαια ελληνική διάλεκτος στις αρχές του 21ου αι.»
11:45-12:00
Μάργαρη Ζωή (Ερευνήτρια Κέντρου Έρευνας της Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών)
«Από την πατρίδα στις νέες πατρίδες: Χορευτική παράδοση και μνήμη»
12:00-12:15
Διάλειμμα





5η Συνεδρία:   Διακεκριμένες προσωπικότητες της Μ. Ασίας και η συμβολή τους στον πολιτισμό της Νεώτερης Ελλάδας: λογοτέχνες, ποιητές, ζωγράφοι.
Συντονιστής:     Σβολόπουλος Κωνσταντίνος (Ακαδημαϊκός, ομότ. Καθηγητής Ιστορίας Ε.Κ.Π.Α)
12:15-12:30
Γιατράκου Μαρία-Ελευθερία (Δρ. Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α., Δ/ντρια Ομηρικής Ακαδημίας)
 «Πολιτισμός της Μικράς Ασίας στη ροή των αιώνων»
12:30-12:45
Βαρώνη Μαριέλλα (Φιλόλογος, Πρόεδρος Φίλων Χιώτικου Χωριού)
«Η συμβολή των μεγάλων Μικρασιατών διανοουμένων στη Νεώτερη Ελλάδα: αναφορά στον Σεφέρη»
12:45-13:00
Κολιού-Λεωνίδα Δέσποινα (Συγγραφέας)
«Ηλίας Βενέζης ένας μεγάλος Μικρασιάτης πεζογράφος»
13:00-13:15
Σκαρβέλη Νίκη (Συγγραφέας, Πρόεδρος Συλλόγου Φίλων Δρομοκαϊτείου)
«Ελύτης και Μικρά Ασία»
13:15-13:30
Κονδύλης Αθανάσιος (Δρ. Ιστορίας Ε.Κ.Π.Α., συγγραφέας)
«Η Σμύρνη μέσα στη σύγχρονη Ελληνική λογοτεχνία (μυθιστόρημα): τάσεις, επιδιώξεις και προσμονές 1980-2013»
13:30-13:45
Κωνσταντίνου-Στρουμπή Τζέλλα (Δικηγόρος, ηθοποιός)
«Διακεκριμένες γυναίκες Μικράς Ασίας»
13:45-14:00
Οι ηθοποιοί Χέλμη Αικατερίνη και Καρατζογιάννης Μάνος διαβάζουν αποσπάσματα από έργα των Σεφέρη, Ελύτη και Βενέζη.
14:00-14:30
Διάλειμμα




Πολιτιστικό πρόγραμμα
14:30-14:40
Χαιρετισμοί συμμετεχόντων Φορέων   
14:40-14:50
Η μεικτή Χορωδία Μελισσίων του Δήμου Πεντέλης τραγουδά Μικρασιάτικα τραγούδια.
Διεύθυνση χορωδίας: Χαράλαμπος Μιχαηλίδης
14:50-15:10
Η Βυζαντινή και Δημοτική χορωδία «Ύμνος και Παράδοση» της Ένωσης Μικρασιατών, τραγουδά Μικρασιάτικα τραγούδια για τη χορευτική ομάδα της Πνευματικής Πολιτιστικής και Κοινωνικής Κίνησης Βορείων Προαστείων η οποία παρουσιάζει Χορούς από τη  Χερσόνησο Ερυθραίας  (Κωμόπολη  Κάτω Παναγιάς).
Διεύθυνση χορωδίας: Χαρίτων Γραικός.
Υπεύθυνος χορευτικού :Χαράλαμπος Μπακόπουλος.
15:10-15:20
Η Χορευτική ομάδα της Ένωσης Ποντίων Γλυφάδας «Η Ρωμανία» παρουσιάζει Χορούς από τον Πόντο (περιοχή Πάφρας).
Υπεύθυνος Χορευτικού:Γιάννης Ευφραιμίδης
Λύρα: Γιάννης Ταϊλαχίδης, Νταούλι:Θεοδόσης Ευφραιμίδης
15:20-15:30
Η Χορευτική ομάδα της Πανεπιστημιακής Λέσχης του Παν/μίου Αθηνών παρουσιάζει Χορούς από την Ανατολική Θράκη.
Υπεύθυνος Χορευτικού: Θεόδωρος Βρακατσέλης
15:30-15:40
Η Χορευτική ομάδα του ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ. Ν.Ιωνίας παρουσιάζει Χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Καππαδοκίας.
Υπεύθυνος Χορευτικού: Δημήτριος Μήτσης
15:40-15:50
Η Χορευτική ομάδα της Ένωσης Ποντίων Μελισσίων Αττικής  παρουσιάζει Χορούς από τον Πόντο (περιφέρεια Τραπεζούντας και Αργυρούπολης).
Υπεύθυνος Χορευτικού: Όμηρος Παχατουρίδης
15:50-16:00
Η Χορευτική ομάδα του ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ. Ν.Ιωνίας παρουσιάζει Χορούς από περιοχή της Κωνσταντινούπολης.
Υπεύθυνος Χορευτικού: Μάνθα Ζήβα
16:00-16:10
Η Χορευτική ομάδα του Λαογραφικού Χορευτικού Συλλόγου Αχαρνών «Ο Κόκκινος Μύλος»   παρουσιάζει Χορούς από το Ικόνιο.
Υπεύθυνος Χορευτικού: Αχχιλέας Νταγιαντάς
16:10-16:20
Η Χορευτική ομάδα του Χορευτικού Εργαστηρίου Ν.Ιωνίας παρουσιάζει Χορούς από τη Σινασσό.
Υπεύθυνος Χορευτικού: Δημήτρης Μήτσης
16:20-16:30
Ο Χορευτική ομάδα του Χορευτικού Ομίλου  Ποντίων «Σέρρα» παρουσιάζει Χορούς από τον Πόντο (περιοχών Κιουμούς Ματέν και Ακ Νταγ Ματέν).
Υπεύθυνος Χορευτικού: Νίκος Ζουρνατζίδης
16:30-18:00
Δεξίωση με Μικρασιατικά εδέσματα.

Υπεύθυνοι Τομέων Συνεδρίου
Υπεύθυνη Επικοινωνίας
Αμαλία Πορτάλιου, Γεν. Γραμματέας Σ.Φ.Ε 
Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων-Υποδοχή
Μαγδαληνή (Μάγδα) Μαρκατάτου- Καρατζογιάννη,
Α’ Αντιπρόεδρος Σ.Φ.Ε., Ελένη Δημητρακοπούλου, Ταμ. Σ.Φ.Ε.
Υπεύθυνη Λαογραφικών Εκθέσεων
Δήμητρα  Καπράλου, μέλος Δ.Σ   Σ.Φ.Ε.
Υπεύθυνη Τύπου - Γραμματεία
Βιβή Μπάγιου-Μαυροπούλου,Γεν. Γραμματέας  Π.Π.Κ.Κ.Β.Π
Λία Ρέστα-Βέκκου, Ειδ. Γραμματέας Π.Π.Κ.Κ.Β.Π
Υπεύθυνη Συλλόγων
Καλλιόπη Θεοφιλίδου-Δημητράκη, Πρόεδρος Ένωσης Μικρασιατών με έδρα τα  Μελίσσια (Δήμου Πεντέλης).
Υπεύθυνοι Πολιτιστικών Εκδηλώσεων
Στέλλα Μπεκιράκη, Γεν. Γραμματέας Ένωσης Μικρασιατών
Μαρία Αραμπάνου, Πρόεδρος Π.Π.Κ.Κ.Β.Π/
Μπακόπουλος Χάρης, μέλος Σ.Φ.Ε.
Υπεύθυνοι Γευσιγνωσίας
Μαρία Καριπίδου, μέλος Δ.Σ  Π.Π.Κ.Κ..Β.Π.
Ελένη Χατζηδιαμαντή-Οξύζογλου, μέλος Δ.Σ. Σσυλλόγου Σμυρναίων Ν. Ιωνίας, Σοφία Ιορδανίδου & Μαρία Κάζου Μέλος Ένωσης Γκιουλμπαξιωτών «Νέα Ροδώνη»


Συμμετέχοντες Φορείς 
Ομηρική Ακαδημία, Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών, Σύλλογος Μικρασιατών Ν. Ιωνίας «Η Καππαδοκία»,
Σύλλογος Νέος Κύκλος Κωνσταντινουπολιτών, Σύλλογος των Απανταχού Καρδαμυλίων,
Σύλλογος των Περγαμηνίων «Ο Άτταλος», Σύλλογος «Φίλοι Χιώτικου Χωριού»


Χορηγοί  Συνεδρίου
                 COSMOTE  - SUPER MARKET ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ – ECOSALES – XS SECURITY
ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ PASSARELLA –ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ – Σ.Φ.Ε.
ΣΥΛΛΟΓΟΙ & ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ

Σημείωση:
Στον εξωτερικό χώρο της AULA θα υπάρχουν:
¨     Τραπέζια με ενημερωτικό υλικό Φορέων.
¨     Stands με φωτογραφικό υλικό από τις Αλησμόνητες Πατρίδες.

Κατά τη λήξη του Συνεδρίου και μετά το πέρας του Πολιτιστικού προγράμματος μπορείτε να γευθείτε Μικρασιατικά εδέσματα που προσφέρουν οι ακόλουθοι Μικρασιατικοί σύλλογοι και χορηγοί: 
¨     Αθλητική Ακαδημία Μελισσίων «ΑΘΛΟΣ».
¨     Ένωση  Μικρασιατών με έδρα τα  Μελίσσια (Δήμου Πεντέλης).
¨     Πνευματική, Πολιτιστική & Κοινωνική Κίνηση Βορείων Προαστίων.
¨     Πολιτιστική Ένωση Μικρασιατών Ν.Ιωνίας «Η Καππαδοκία».
¨     Σύλλογος Σμυρναίων Ν.Ιωνίας.
¨     Σύλλογος των Περγαμηνίων «Ο Άτταλος».
¨     Σύλλογος «Φίλοι Χιώτικου Χωριού»
¨     Σύνδεσμος Μικρασιατών Γκιουλμπαξιωτών «Νέα Ροδώνη».
¨     Σύνδεσμος Φιλίας Εθνών.


Σημείωση: Στη Φιλοσοφική Σχολή λειτουργεί Κυλικείο και Εστιατόριο όπου μπορείτε να εξυπηρετηθείτε.


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ!

Δεν υπάρχουν σχόλια: